Logo TSP Terénní sociální práce www.tspweb.cz
Hlavní stránka - Úvod, Aktuality Více o TSP - Kauzy, Teorie, Články, ... Dokumenty - Zákony, Vyhlášky, Programové dokumenty, ... Odkazy Kontakty Vstup pro registrované
Hlavní stránka » Více o TSP » Články » Uklizené odpadky Nový svět nespasí

Vyhledávání:


Uklizené odpadky Nový svět nespasí

17.3.2003
Lenka Vochocová


  Původní text na stránce infoservisu

Hromady odpadků, výkaly a zápach, neplatiči nájemného, tak vidí situaci v Matiční ulici novináři, kteří sem přicházejí v doprovodu neštěmických zastupitelů a policie na namátkové kontroly. Terénní sociální pracovníci v místním komunitním centru pojmenovávají problémy své lokality jinak. Denně pracují s lidmi v sociální nouzi bez výhledu na zásadní změny. V jejich bytech teče jen studená voda, chybí topení, společné sprchy ve sklepě jsou i přes letité urgence nefunkční.

Jedním z hlavních důvodů, proč devadesát pět procent místních dětí chodí do zvláštní školy, je právě bezútěšná sociální situace, v níž vyrůstají. Jejich zdravotní stav je kvůli špatným možnostem hygieny katastrofální. Často se neúčastní výuky, do školy se připravují špatně nebo vůbec, také proto, že v domácnostech není dostatek prostoru pro přípravu, chybí elektřina, děti ani jejich rodiče nejsou v řadě případů dostatečně motivováni. V mnoha rodinách se matky samy starají o několik dětí. Většina lidí byla závislá na lichvářích, kteří peníze půjčují na 100% úrok.V prostředí nedostatku peněz je problém s úklidem na poslední příčce životních priorit.

Zodpovědnost novinářů

Terénní sociální pracovníci si za necelé čtyři roky svého působení v Matiční ulici vytvořili v lokalitě pevnou pozici, pomáhají místním lidem řešit krizové situace i běžné problémy. V komunitním centru dva roky pracovalo šest místních obyvatel za minimální mzdu. Centrem také prošlo více než čtyřicet dlouhodobých dobrovolníků – studentů ústecké vysoké školy. Prioritou je zlepšit vzdělávání v komunitě, dorovnávat sociální handicap dětí a zvýšit připravenost těch nejmenších na vstup do základní školy. Komunikace, podpora vzdělávání a zaměstnanosti a vzájemná spolupráce mezi sociálními pracovníky v komunitním centru a městskými zastupiteli je jediná cesta ven z kruhu.

V Matiční ulici nebydlí jen neplatiči nájemného. Jsou tu i lidé, kterým město přidělilo bydlení v klasických bytech druhé kategorie. Obyvatelé Matiční mají jedno společné – složitou sociální pozici, dlouhodobou nezaměstnanost, nedostatek peněz, nevyhovující životní podmínky. Netvoří ale skupinu, o které by bylo možné vynášet obecné soudy. Mnozí platí nájemné a snaží se po malých částkách splácet dluhy, chtějí udržovat své životní prostředí na důstojné úrovni, chtějí, aby se jejich děti vzdělávaly a zajistily si tak v budoucnosti lepší uplatnění, než jejich rodiče. Ne vždycky se jim to daří. Namátkové kontroly jim ale nepomohou. Nepomůže jim ani to, že je zastupitelé v doprovodu policie ukazují novinářům v ponižující pozici kolektivních asociálních špinavců.

Na zodpovědnosti novinářů je, aby si ze všech důležitých aspektů života lidí v Matiční ulici nevybrali jen ten mediálně nejzajímavější, ale zároveň nejméně tíživý – neuklizené odpadky pod okny. Úkolem města pak je neposilovat v dětech z těchto lokalit odmala pocit, že jejich místem pro život je a do budoucna zůstává sociální dno.

Lenka Vochocová
autorka pracuje na romských projektech Člověka v tísni

  Původní text na stránce infoservisu

Hlavní stránka » Více o TSP » Články » Uklizené odpadky Nový svět nespasí (zpět na začátek)

Copyright © 2003 Terénní sociální práce; Design © 2003 Martin Argaláš; použit publikační systém Toolkit od Econnectu